Балтський район. Відділ освіти Балтської РДА

Новини та анонси

03.10. 2017р на базі НВК «Балтська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №3-колегіум» відбувся семінар шкільних бібліотекарів Балтської ОТГ. Шкільний бібліотекар Фоміна Ганна Леонідівна  змістовно передала інформацію стосовно Всеукраїнського семінару бібліотек, який відбувся 21-22 вересня в Одеській національній науковій бібліотеці.

 

Духовне життя  -  здоров'я людини

 

     Бібліотека  - це древня і вічно жива оселя людського розуму. Ряди книжкових полиць містять у собі  допитливий науковий пошук, насолоду прекрасним,здобуття знань, і так до безкінечності…

    Шкільна бібліотека  -  це важлива складова сучасної освіти, яка відіграє важливу роль в наданні допомоги вдосконалення навчально-виховного процесу. Одним із напрямків громадянського виховання учнів-читачів є формування національної свідомості, належності до рідної землі, народу, визнання духовної єдності поколінь і спільної культурної спадщини, виховання почуття патріотизму. Щоб по-справжньому любити свій рідний край, його слід дуже добре знати, а щоб знати  -  слід вивчати його історію. Тому одним із пріоритетних напрямків роботи  шкільної бібліотеки є робота з краєзнавства.

      І ось 21-го і 22-го вересня проходив Всеукраїнський семінар бібліотек південних областей України на тему «Сучасні тенденції  в розвитку краєзнавчої бібліографії в бібліотеках України». Заняття  проходили в  Одеській національній науковій бібліотеці. На семінарі були присутні бібліографи, бібліотекарі, редактори, історики з Одеської, Миколаївської, Харківської,  Запорізької, Дніпропетровської , Сумської  областей. Всіх присутніх привітала генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури Батушанська Ольга Федорівна і побажала нам творчої плодотворної роботи.

      Модератор  -  Арюпіна Ліна Володимирівна , заступник генерального директора з наукової роботи ОННБ познайомила нас з графіком роботи та регламентом виступаючих. Потім розповіла про велику різноманітність та накопиченість краєзнавчої бібліографії в національних бібліотеках України.

    Кисельова Валентина Павлівна, завідувач сектора науково-дослідної роботи Національної історичної бібліотеки України (Київ) в своєму виступі на тему «Краєзнавчі бібліографічні посібники бібліотек України:сучасний вимір» відмітила, що в нашій державі завжди велика увага приділялася роботі з краєзнавства, а сьогодні  -  найбільше. А тому виділяються великі кошти на друкування книг про історію рідного краю. Для кращої і швидкої підготовки матеріалу про той, чи інший край, на ту, чи іншу тему потрібно користуватися бібліографічними посібниками, тобто  -  покажчиками. Покажчики можуть бути на якусь конкретну тему або якогось конкретного письменника, вченого. Такі покажчики комусь треба виготовляти: збирати матеріал, узагальнювати, писати, друкувати. Цією справою і займаються наші бібліографи централізованих обласних та районних бібліотек. Це дуже важка, кропітка робота, але в той же час  - дуже цікава та навчальна  для бібліографа. Цікавий виступ та виготовлені покажчики продемонструвала Дмитрієва Олена Миколаївна, головний бібліотекар відділу «Україніка» ім.. Т.Г.Шевченка Харківської державної наукової бібліотеки ім.. А.Г.Короленка на тему «Краєзнавчі мережеві ресурси Харківської державної наукової бібліотеки ім. А.Г.Короленка: з досвіду формування та організації».

          На тему «Освітньо-культурологічні проекти: комплексно-системний підхід в організації краєзнавчої діяльності Сумської області універсальної наукової бібліотеки» виступила Малиш Ольга Миколаївна, завідувач відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Сумської ОУНБ та продемонструвала презентацію неординарних заходів по краєзнавству місцевого матеріалу (Зустрічі з видатними , творчими людьми Сумської області, краєзнавчі  родинні ігри  «Загадкова та прекрасна Сумщина», волонтерська робота, поетичні марафони, тощо.)

          Пригарін Олександр Анатолійович, доцент кафедри археології та етнології історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова презентував видавничий проект «Багатолика Одеса: історико-етнографічні нариси». Він доніс нам інформацію  про те, що готується до видавництва дуже цікава нова книга про історію Одеси  -  неординарне місто на Україні. Це буде соціально-побутова книга про жителів Одеси.

 

         В зв’язку з новою реформою освіти під впливом процесів інформатизації змінюється розуміння завдань освіти. Так як бібліотека являється засобом втілення в життя цих завдань, то сьогодні інформаційна підтримка навчальному процесу може бути реалізована тільки в поєднанні традиційних фондів у печатному вигляді та електронних ресурсів. І це дасть змогу реформувати традиційну модель шкільної бібліотеки в інформаційно-бібліотечний центр навчального закладу. Для здійснення цього реформування , звичайно ж, сьогоднішні бібліотеки потребують забезпечення новими електронними ресурсами: комп’ютерами, підключенням до швидкісного Інтернету, мультимедійним забезпеченням, офісної оргтехнікою. Ми, бібліотекарі сподіваємося, що в найближчий час всі бібліотеки будуть всім цим забезпечені. По цьому питанню «Краєзнавчі електронні ресурси: проблеми формування та використання» виступила Андросова Тетяна Олексіївна, завідувач відділу краєзнавчої літератури та бібліографії ООУНБ ім. М.С.Грушевського.

         Інформаційно-бібліотечний центр навчального закладу братиме активну, позитивну участь у підтримці навчально-виховного процесу: підготовці наукових робіт, олімпіад, конкурсів, заходів, будуть виявлені інформаційний потреби користувачів і задоволення цих потреб. Це дасть змогу створювати та використовувати електронні ресурси задля ефективного забезпечення інформаційного супроводу навчально-виховного процесу. По цьому  питанню «Створення та використання електронних ресурсів задля ефективного забезпечення інформаційного супроводу навчально-виховного процесу»  виступила Сухарєва Ліна Георгіївна, бібліограф КУ «Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім.В.В.Маяковського» та Саєнко Людмила Іванівна, завідувач відділу краєзнавства «Одесика» ОННБ. Вони продемонстрували презентацію цікавої,  творчої роботи по створенню онлайн-ігор, вікторин, проектів, презентацій і навіть фільмів про героїв книг, письменників, творчість яких пов’язана з містом Одесою та областю.

        Щоб виготовити книгу, треба набрати грамотно текст, без помилок, вірно упорядкувати, виконати оформлення та дотримуватися всіх вимог друкування книги. По цьому питанню виступила Майданюк Наталія Георгіївна, редактор, завідувач редакційного відділу ОННБ з консультацією «Культура видання: від авторського тексту до поліграфічного втілення».

         22-го вересня, при підведенні підсумків проведеного семінару, пройшла церемонія нагородження переможців V  Регіонального конкурсу на краще методичне та бібліографічне видання публічних бібліотек Півдня України. В заключному слові Генерального директора ОННБ, заслуженого працівника культури Батушанської Ольги Федорівни  та модератора  -  Арюпіної Ліни Володимирівни , заступника генерального директора з наукової роботи ОННБ було наголошено:

Щоб випустити ту чи іншу книгу, чи покажчик про рідний край центральними бібліотеками, звичайно, треба брати інформацію з низів. Тобто, шкільні, міські, сільські бібліотеки повинні збирати інформаційний матеріал про свій рідний край, про видатних та заслужених людей, по народознавству: звичаї, традиції, обряди . Потрібно проводити зустрічі, свята, екскурсії, а потім ці матеріали з фотографіями, документами-фактами відправляти на електронну мережу, щоб цю інформацію могли використовувати всі читачі, яким є в цьому потреба, доки вийде книга. Адже робота бібліотекаря полягає не тільки в тому, щоб видавати інформацію в вигляді друкованого документу або в електронному вигляді, але й збирати та зберігати цікаву інформацію.

Всеукраїнський семінар пройшов на високому творчому рівні, в теплій, доброзичливій атмосфері. Всі бібліотекарі, учасники семінару дуже вдячні організаторам цього дійства. Протягом  двох днів семінару демонструвалися книжкові виставки книг, а також організатори семінару подарували бібліотекарям книги-покажчики з краєзнавства.